Gjyshërit e mi janë të veçantë!

Gjyshërit e mi janë të veçantë!

550 L

Fëmijët ndihen shumë të veçantë, falë lidhjes së dashurisë dhe afrimitetit që kanë me gjyshërit. Ky ..

Gjyshi im ishte një pemë qershie

Gjyshi im ishte një pemë qershie

700 L

Gjyshi im ishte një pemë qershie është një libër, ku rrëfehen thjesht dhe me shumë ndjenjë një seri ..

Gjyshi në kornizë

Gjyshi në kornizë

420 L

Ermir Nika lindi në Tiranë më 17.2.1978 dhe përket atij brezi autorësh, krijimtaria e të cilëve u sh..

Gjyshja në pemën e mollës

Gjyshja në pemën e mollës

450 L

Andi është i mërzitur sepse, ndryshe nga shokët e klasës, nuk ka një gjyshe. Papritur ai bëhet me dy..

Gostia e konteshës Berta dhe tregime të tjera

Gostia e konteshës Berta dhe tregime të tjera

650 L

Zoti Libërxhepi ju rrëfen historinë e konteshës Berta dhe të gostisë së saj të përvitshme me mjaltë ..

Gurnecka

Gurnecka

700 L

Në këtë libër me tregime të zgjedhura, Dhimitër Shuteriqi rrëfen me nostalgji për vitet e paharruara..

Hajdi

Hajdi

950 L

“Hajdi” është një histori, që ndoshta nuk është e vërtetë, ndoshta ka ndodhur vetëm në imagjinatën e..

Hajdi (për të vegjël)

Hajdi (për të vegjël)

600 L

Vogëlushja Adelajde, ose siç e thërrasin të gjithë, Hajdi, jeton në malet e Zvicrës me gjyshin e saj..

Hajdutja e buzëqeshjeve

Hajdutja e buzëqeshjeve

550 L

Sa qejf është ta kesh tezen police! Ditën e parë, kur ua thashë të tjerëve në klasë, djemtë i hapën ..

Hasan Prishtina

Hasan Prishtina

600 L

“Jeta ime ka qenë një luftë e përhershme për çështjen kombëtare shqiptare. Sa në Kosovë, Shqipëri, G..

Heroizmat e Fatbardh Pikaloshit

Heroizmat e Fatbardh Pikaloshit

550 L

Aventurat me fyej magjikë e katallanë të Fatbardh Pikaloshit vijojnë të magjepsin fëmijët anembanë. ..

Hirushja

Hirushja

850 L

Përrallën e njohur nga të gjithë “Hirushja”, tashmë fëmijët mund ta lexojnë të shoqëruar me tinguj t..

Historitë e Krishlindjes së Francit

Historitë e Krishlindjes së Francit

550 L

Gabi do t’i kalojë Krishtlindjet te halla e saj në fshat. Për këtë arsye, ajo dhe Franci, dy shokët ..

I fundmi i Kastriotëve

I fundmi i Kastriotëve

700 L

Romani për fëmijë “I fundmi i Kastriotëve” hedh dritë mbi një ngjarje tragjike të historisë së Shqip..

I mrekullueshmi Magjistari i Ozit

I mrekullueshmi Magjistari i Ozit

600 L

Ndiqni Dorotinë dhe qenin e saj Toto në aventurën e tyre në mbretërinë e Ozit. Aty ata miqësohen me ..

Ibrahim Kodra

Ibrahim Kodra

550 L

Piktori Ibrahim Kodra lindi në Ishëm të Durrësit më 1918 dhe vdiq më 2006 në Milano, ku jetonte prej..

Iliada treguar fëmijëve

Iliada treguar fëmijëve

1,200 L

Në poemën ILIADA tregohet se çfarë ndodhi gjatë javëve të fundit të luftës së Trojës, në të cilën i ..

Insektet punëtore

Insektet punëtore

980 L

Ky libër i njeh fëmijët me insektet punëtore, të cilat nuk rrinë dot pa punuar. Fëmija argëtohet duk..

Isak Njuton

Isak Njuton

600 L

Isak Njuton lindi në ditën e Krishtlindjes 1642 në një fshat të vogël të Anglisë. Pasioni i tij për ..

Ishulli i thesarit

Ishulli i thesarit

600 L

Thesari i kapitenit Flint, piratit më gjakatar të të gjitha kohërave, ka qëndruar i fshehur në një i..